TURKSAT Kanal Güncelleme Sistemi (TKGS) yaygınlaşıyor!TÜRKSAT 4A haberleşme uydusunun 42 ° Doğu'da işlettiği ilave kapasite, artan sayıda TV, radyo ve daha fazla sayıda TV kanalının yayınlarının HD versiyonlarını TÜRKSAT uyduları üzerinden sunmasını sağladı. Ayrıca, yeni kanallar sürekli olarak kanal listemize her geçen gün eklenmektedir.
Görüntüleyenlerin, artan sayıda yayın hizmeti ile TÜRKSAT uydularının güncelliğini koruyabilmelerinin sıkıntıları nedeniyle, 2013 yılında TÜRKSAT tarafından yeni bir kanal güncelleme sistemi (TKGS) devreye alındı. Standart uydu arama yöntemleri ile yaşanan zorlukları ortadan kaldırmak için birçok uydu alıcısı ve Akıllı TV üreticisi.

TKGS nedir?

TKGS, TÜRKSAT uyduları üzerinden sürekli olarak güncellenen ve aktarılan verileri kullanarak uyumlu alıcıların ve Akıllı TV'lerin kanal veritabanının tamamını yenileyen bir kanal güncelleme sistemidir.


TKGS tarafından sunulan imkanlar
Standart kanal arama yöntemleri, uydu alıcılarını güncellerken birçok uydu görüntüleyicisi için çeşitli zorluklar yaratır.
Uydular üzerinden yayın yapan kanalların iletim parametreleri birkaç kez değişebilir. Yeni kanallar zaman içinde yayın yapmaya başlıyor ve bazıları da yayıncılığa son veriyor.
TÜRKSAT tarafından sağlanan TKGS aracılığıyla, TV ve radyo kanallarını güncellerken yaşanan sorunlar tamamen ortadan kaldırılmıştır.
TKGS ile TKGS destekli uydu alıcılarının ve Smart TV'lerin kanal listeleri, görüntüleyenlerin yayın parametresi güncelleme haberlerini takip etmelerine gerek kalmadan güncel tutulmaktadır.
TKGS'nin Türkiye'de yaygın olarak kullanılan FTA (Free-to-Air) uydu alıcıları ve Akıllı TV'lerde standart bir donanım olarak yer alması bekleniyor.