Türksat, SOTM Anteni ABD’de tanıttı

Türksat A.Ş., kendi geliştirdiği ve denizde seyreden tüm araçlara uydu üzerinden internet hizmeti sunan Hareket Hâlinde Uydu İletişim (SOTM) Anteni’ni Satellite 2020 fuarında  tanıttı.
Uydu alanında Dünya’nın önde gelen şirketleri arasında yer almayı hedefleyen Türksat AŞ. ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen Satellite 2020 fuarında 1914 no’lu stantta yerini aldı.

Hedef pazarlardaki etkinliğini artırmayı ve yeni pazarlara açılarak, faaliyet alanlarında sahip olduğu birikimini yeni projelerle ülke sınırları dışına taşımayı planlayan Türksat, fuar kapsamında, denizde uydu aracılığıyla ekonomik ve kesintisiz hizmet olanağı sağlayan SOTM anteninin tanıtımını yaptı.
Hem askeri hem de sivil kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilen SOTM anteniyle Türksat, sunduğu hizmetle ilgili donanımı da kendisi sağlayan bir firma konumuna yükseldi.
SOTM Anten Hakkında
Fiber ve GSM altyapılarının olmadığı yerlerde, ekonomik ve %99,5 kesintisiz iletişim sağlayan SOTM anteni, denizde uydu aracılığıyla internet bağlantısı imkânı veriyor. Hareket hâlindeyken Ka-Bant üzerinden 6 mbps (upload)/ 25 mbps (download) hızında internet bağlantısı sağlayan sistem, fiziki karasal sınırlar içinde ve Türkiye kıyılarında kullanılabiliyor.
SOTM anteninin hareket hâlindeki kara araçlarında da uydu üzerinden internet hizmeti verilebilmesi için geliştirme ve test çalışmaları sürüyor.
Türksat, SOTM anteninin ürün yelpazesine katılmasıyla uydu sinyalini, uydu ağ sistemini ve anteni (donanımı) sağlayan firma konumuna yükseldi. Bu üç bileşeni Türksat’ın yönetiyor olması, özellikle kamu kurumları ve askeri kullanıcılar için çok kritik kabiliyetleri de beraberinde getiriyor.

Türksat haberleşme uydularının kapsamadığı bölgelerde diğer uydu operatörleriyle yapılacak anlaşmalarla SOTM anteni üzerinden başka uydu altyapılarıyla “roaming” altyapısının kurulması da planlar arasında yer alıyor.
Türksat, SOTM antenini yurtiçi imkânlardan azami yararlanarak ve herhangi bir yetenek tekrarına yol açmaksızın tasarladı. Anten donanımının ilk sürümü, deniz platformlarına özel olarak geliştirildi. SOTM anteninin donanımında sivil kullanıcıya fiyat ve kullanım avantajı sağlayacak değişiklikler yapılacak. Antenin ilerleyen zamanlarda otobüs gibi sivil araçlara yönelik çözümleri de piyasaya sürülecek. Antene farklı uydu operatörleriyle çalışabilme yeteneği de kazandırılacak.
Gelişmekte olan nesnelerin interneti (IoT), makineler arası iletişim (M2M) gibi uygulamalara yönelik farklı sistemler, çok daha küçük yer sistemleri ile kullanılabilecek.
Özellikle Türksat 5B haberleşme uydusunun devreye girmesiyle birlikte SOTM anteninin hitap ettiği pazarlar daha da genişleyecek. SOTM anteninin fiyat avantajı, yurtdışı pazarlarda Türksat’ı bir adım öne çıkaracak.
Türk tersanelerinin yurtdışına ihraç ettikleri deniz platformları ise, SOTM antenine dolaylı ihracatın kapısını açacak.