Yamaha'da elektrikli motor dönemi başlıyor

Yamaha Motor, sürdürebilirlik anlayışıyla yaşam döngüsü için yeni bir dönem başlatarak elektrikli mobilite dünyasına giriyor. Temel olarak faaliyet gösterdiği içten yanmalı motor üretimine paralel olarak uzun süredir elektrikle çalışan scooter'lar üzerinde yoğunlaşan Yamaha Motor’da yeni bir devrin kapısı elektrikli NEO’s ile aralandı. Gündelik şehir içi yolculuklarında ekonomik ve çevreci araç arayanlar için, yeni nesil sıfır emisyonlu 50 cc scooter NEO’s 2022 ikinci yarısında Türkiye'de olacak.

68 km menzil Motossikletin en dikkat çekici özelliği ise B sınıfı ehliyet ile kullanılabilmesi. Çevreyi ve bütçeyi düşünen, sessiz ama derinden yol alan NEO’s, her yaştan kullanıcının kahramanı olacak. Geçtiğimiz haftalarda “Switch ON” lansmanında tüm dünyaya yeni geliştirdikleri elektrikli ürün modellerini lanse eden Yamaha Motor, elektrikli mobilite alanında sürüş keyfini farklı bir boyuta çıkarıyor.

Lansmanda mobilite sınıfının üç yeni e-Bike modeli All Mountain, Gravel ve Urban teknolojik üstünlükleriyle dikkatleri üzerine çektikten birkaç gün sonra Yamaha en büyük sükseyi elektirikli NEO’s ile yaptı. 

Elektrikli NEO’s ile benzin istasyonu aramaya son, aküsünü çıkarıp evinizde dahi şarj edebilirsiniz. Standart donanım olarak bir akü ile sunulan NEO’s, menzili yaklaşık 68 km'ye kadar artırabilen isteğe bağlı ikinci bir akü için konektör ve muhafaza ile donatıldı.


Standart prizle şarj Şarj işlemi, akü NEO’s modeline takılı durumdayken veya iç mekanda şarj için çıkarılarak gerçekleştirilebilir. NEO’s, evlerde kullanılan standart prizlerle şarj edilmek üzere tasarlanan özel ve taşınabilir akü şarj cihazıyla birlikte sunuluyor ve tam şarj olması yaklaşık 8 saat sürüyor. 

STD modu, en yüksek güç çıkışını 40 km/sa. hızda 2,06 kW ile sağlıyor. ECO modu, akü tüketimini azaltmayı amaçlıyor ve bu mod maksimum menzile ulaşmak istenilen daha uzun sürüşler için en uygun moddur. ECO modunda maksimum güç 30 km/sa. hızda 1,58 kW'a düşürülebiliyor ve azami hız 35 km/sa. ile sınırlandırılıyor.